Emziren Annelerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Emziren Annelerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Emzirmenin bebeklerin sağlıklı gelişiminde büyük rolü vardır. Bu dönemde anne sütü almak bebeğin bağışıklığının kuvvetlenmesi, beden ve ruhen sağlıklı bir gelişim göstermesi ve pek çok hastalıklarında önüne geçmek açısından çok önemlidir. 

Emzirirken sütünüzün kaliteli olması da bu noktada önem arz etmektedir. Sütünüzün artması ve bebeğinize faydalı olması için beslenmenizde dikkat etmeniz gerekir. Emziren annelerin beslenmesi nasıl olmalıdır başlıklı yazımızda sütünüzün artması ve kaliteli olması için nasıl beslenmeli ve hangi besinleri almalısınız bunlardan bahsedeceğiz Böylece sütünüzün hem daha bol olması ve hem de içeriğinin çok daha kaliteli olması konusunda size faydalı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Emziren Annelerin Beslenmesinde Bilinmesi Gerekenler

  • Öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenin. Sağlıklı gıdaları tüketerek zararlı besinlerden uzak durun.
  • Taze sebze ve meyveler tüketmeye çalışın.
  • Tüm besinlerden yeterli oranda almaya çalışın. Baklagil, kalsiyum içerikli besinler ve tahıl ürünlerini dengeli bir şekilde tüketmeye çalışın.
  • Sütünüzün artmasına yardımcı olucu besinler tüketebilirsiniz. Örneğin rezene çayı, hurma, komposto gibi besinler hem sütünüzün kalitesini arttırır hem de sütünüzün daha çok gelmesini sağlar.
  • Sağlıklı yaşamda gerekli olan su tüketimine bu dönemde de dikkat edin. 
  • Yeşil yapraklı sebze tüketimini bu dönemde daha da arttırabilirsiniz.
  • Süt, yoğurt, yumurta gibi protein ağırlıklı besinleri de bu dönemde daha sık tüketmeye çalışın.

Emzirirken Uzak Durulması Gereken Besinler

Emzirirken uzak durulması gereken besinler de bu dönemde önemlidir. Sütünüzün artması ve daha kaliteli olması için besin değeri yüksek ve yararlı besinleri tüketmek ne kadar önemliyse sütünüzün artmasına ve kalitesinin düşmesine neden olacak besinlerden uzak durmak da o kadar önemlidir. 

Sütünüzün en iyi şekilde gelmesi ve içeriğinin iyi olması için tüketmeniz gerekenleri listeledik. Sütünüze olumsuz derecede etki edecek besinlerden de uzak durmanız gerekir. Bu dönemde kafein tüketimini azaltın. Gaz yapıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Sigara ve alkol gibi sağlığınıza zarar verici alışkanlıklarınızı kesinlikle bırakın. Tüm bunlara dikkat ederek hem sağlığınızı korumuş olur hem de bebeğinize kaliteli içerikte süt verimi sağlamış olursunuz.

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!