Zinde Bir Vücut ve Zihin İçin 

 Zinde Bir Vücut ve Zihin İçin 

  Herkes zinde kalabilmek ve sağlıklı yaşayabilmek ister. Ancak günün yorgunluğu, kişinin günlük aktiviteleri, zihinsel ve bedensel iş gücünün yarattığı güçsüzlük hali vb durumlar, kişinin kendisini iyi hissetmemesine yol açar. Hasta değilse bile hastalık psikolojisi baş gösterir, bitkinlik ve gerilim tipi baş ağrısı ortaya çıkar. Bunun ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara zemin hazırlaması muhtemeldir. Çözmenin ise çeşitli yolları var. Bunların neler olduğuna sırasıyla göz atalım.

 

  • Öncelikle bedensel zindelik, kişinin iyi beslenmesinin de etkisiyle değişkenlik gösterir. Yeterli miktarda günlük enerji ve vitamini alan kişi, günün yorgunluğunu çok daha kolay göğüsleyecektir. Bu nedenle düzenli olarak vücudunuzdaki eksikliklerin takibini yapmalı ve ihmalkar davranmamalısınız. Özellikle D ve C vitaminlerini günlük yeterli dozda almayı unutmayın.

 

  • Bedensel zindelik için gerekli olan bir diğer madde iyi alınmış bir uykudur. Düzenli uykunun ertesi güne sizi enerjik kaldırmaması mümkün değildir. Sabah kalktığınızda vücudunuzu harekete geçirecek ufak bir kaç egzersiz hareketi de enerjinizin gün içerisinde devam etmesinde faydalı bir yöntemdir.

 

  • Zihninizin zinde kalması için ise iş ortamında veya ev ortamında mutlaka bulunduğunuz yeri havalandırma işlemi yapın. Havasız bir ortamda sizin için gerekli olan verimi alamazsınız. Çalışırken aynı işe 35 dakikadan fazla odaklanmayın. İş arasında kendinize küçük molalar vererek zihninizi anlık olarak dinlendirin. 

 

  • Gün içerisindeki yeme düzeninizde mutlaka sağlıklı ara öğünler olsun. Tek ya da iki öğün beslenmek yerine ara öğünler de yaparak daha sık ve azar azar beslenin. Ancak her gıdadan yeterli enerjiyi almaya öten gösterin ve öğünleriniz arasında 2 ile 3 saat kadar bir zaman bırakın. Yanı sıra su tüketiminin gerekliliğini de unutmayın. 

 

  • Zaman zaman kendiniz için bir şeyler yapmak adına bir dergi, kitap ya da makale okumayı unutmayın. Akşamları kendinize bunun için ayıracağınız yarım saatlik bir süre bile size çok şey katacaktır. Unutmayın, yeni bilgiler edinmek kültürel anlamda kazanım sağlarken aynı zamanda zihninizi de daha zinde ve açık tutmanız yardımcı olacaktır. 

 

  • Her zaman beden jimnastiği olmaz. Biraz da zihin jimnastiği yapmak gerekir. Onu çok yönlü çalıştırmayı denemek bile bir kazanımdır. Bu sayede kendinizi dönüştürme yolunda bir adım öne geçtiğinizi hisseder ve daha zinde bir zihne sahip olursunuz.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!