BESLENME  DÜZENİ VE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

BESLENME  DÜZENİ VE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Sağlığımızı korumak için iyi beslenmenin büyük önemi var. Beslenme şekilleri, insam hayatının büyük bir bölümünü oluşturur ve zamanla alışkanlıklarımız haline dönüşür. Elbette her besinden gerektiği kadar tüketmek gerekir ancak fazla yağlı, fazla tuzlu ya da şekerli besinler tüketmek, karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, sağlığı büyük oranda tehdit eder. Doğru beslenme şekli nasıl olmalı biliyor muyuz? 

 

Öncelikle vücudunuzu tanımanız çok önemli. Neleri tüketmek ya da tüketmemek size iyi geliyor bunu bilmeniz gerekir. Doğru beslenme şeklinin kişiden kişiye değişiklik göstermesinin yanı sıra bazı genel geçer kurallar mevcut. Örneğin; sağlıklı bir birey için konuşursak, protein ve sebze ağırlıklı beslenmek kiiinin genel sağlık durumumum korunmasında etkilidir. Ancak öncelikle gıdalara karşı vücudumuzun vereceği tepkiyi bilmek adına bir uzmana danışmak şart. Sonrasını kendiniz de şekillendirebilirdiniz. Eğer hiçbir yeşillik size zarar vermiyorsa ve protein tüketmek ile ilgili bir sıkıntı  yaşamıyorsanız, sağlıklı bir salata yapabilirsiniz. 

 

Bol su içmek: Genel olarak doğru bildiğimiz en büyük yanlış günde içilmesi gereken su miktarıdır. Evet, vücuttaki suyu artırmak önemlidir ancak kişi vücudunun durumunu bilmeden ne suyu  azaltmalı, ne de çok fazla su tüketmelidir. Su içmek vücuda her zaman iyi gelir diye bir bilgi maalesef ki yok. 

 

Gluten diyeti yapmak: glutenli gıdalar alerjisi olan bireylere zararlıyken, herhangi bir allerjisi olmayan bireylerin belli oranda tüketmesi gerekir. Gluten eksikliği yaşanması durumunda bireylerde sindirim sorunları ve farklı nörolojik sorunlar da var oluşabilmektedir. Bu anlamda metabolizmanızı tanımak önemlidir.

 

Erken saatte ve sağlam kahvaltı  yapmak: sabah kahvaltısı kültürümüzde önemli bir yere sahip. Ancak insan bünyesi sabah çok erken saatlerde vücuda besin alımına alışkın değildir ve erken yapılan kahvaltı sonrası çok erken saatlerde kan şekerinizin düşmesine sebep olarak acıkmanıza neden olur bu nedenle öğlen saatlerine doğru yapılacak  bir kahvaltının daha sağlıklı olacağı ve öğünleri dengeleyeceği bir gerçektir.

 

Bu bilgiler ışığında kendinizi tanıtarak hareket ettiğiniz sürece daha sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmuş olacaksınız. Basit ama önemli bilgilerin hayatımızda çok büyük bir yer açtığını sakım unutmayın. 

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!