Teknolojinin İnsan Yaşamına Etkileri 

Teknolojinin İnsan Yaşamına Etkileri 

 

  Teknoloji çok kapsamlı bir kavramdır. Teknoloji deyince aklımıza genellikle günlük yaşamımızda kullandığımız elektronik cihazlar gelir. Bunların bir çoğu son zamanlarda insan yaşamını bir çok anlamda etkiler olmuştur. Üstelik olumlu / olumsuz çok çeşitli etkileri vardır. Öyle ki günümüzde yaşanan teknolojik değişimlere ayak uydurmak her geçen gün zorlanmaktadır.Yeni gelişmelerden çok hızlı etkilenen insan yaşamı, iş hayatından ev yaşamına kadar bir çok alanda teknolojinin nimetlerinden faydalanmaktadır.

  

İnsan etkileşimini en çok etkileyen gelişmelerin başında şüphesiz ki cep telefonlarının hızla gelişerek çok daha üst düzey ürünlerle karşımıza çıkmaları. Artık bir çok işlemi masaüstü bir bilgisayardaymış gibi kolaylıkla elimizdeki o küçük cihazla yapabiliyoruz. Bunun bize getirdiği kolaylıklar elbette tartışılmaz. Bankaya dahi gitmeden her işlemi kolayca yapabilmek bizlere her anlamda kazanç sağlıyor. Ancak teknolojik cihazları kullanırken yapılan hatalar klasik yöntemlere kıyasla biraz daha fazla olabiliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi değişimlere yetişmek kolay olmadığı için teknolojik olarak gelişmiş ürünlerin kullanımına uyumlanmak da aynı oranda zorlaşıyor. Yine de bazı handikaplarına rağmen teknoloji bizim için bulunmaz nimet diyebiliriz.

 

  İş yaşantısını düşünürsek, bir çok işlem çok daha kısa sürede, insan gücünden daha az yararlanarak yapılabiliyor. Bu sayede işlemi yapan ve yaptıran taraflar zamandan tasarruf etmiş oluyor. Yanı sıra ev hanımlarının en hakim olduğu ev işlerini kolaylaştıran teknolojik cihazların tümü insan hayatına dokunan önemli buluşlar. Dünya genelinde henüz hakim olmadığımız nice ürün mevcut. Bunların yaşamı kolaylaştırması bir tarafa, beden gücüne ihtiyaç kalmamasına yol açması da ufak bir problem arz ediyor aslında. Çünkü ne kadar çok makine o kadar az insan demek. Nitelikli iş gücü her zaman değerli fakat beden gücünün kullanıldığı işleri yeni makinelerin yapıyor olması ayrıca tartışılacak bir konu.

 

  Sadece bu alanlarda değil sağlık alanında da en büyük kolaylığı bizlere sağlayan gelişmiş düzeydeki teknolojik cihazlar, artık bir çok hastalığın erken teşhisinde ve daha kolay tedavi edilmesinde çok işimize yarıyor. Eğitim alanında kullanılmaya başlayan cihazların öğrenmedeki etkisi de oldukça büyük. Tüm bu yararları düşünürsek teknoloji insanın yaşam kalitesini artıran bir etken. Yeter ki bizler onu doğru kullanmayı ve ondan yarar sağlamayı bilelim.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!