Sandık Lekesi Nasıl Çıkar ? 

Sandık Lekesi Nasıl Çıkar ? 

Sandık lekesi çeyiz veya fazla eşya veya kullanılmayan ürünlerin saklandığı bir çok şeyde ortaya çıkabilir . Sandık havasız kaldığında ya da rutubetli bir ortamda olduğundan veya başka birçok sebepten dolayı bu lekeler olabilir .  Uzun yıllar saklanması da en büyük sebeplerinden biridir.

Sandık lekesi havlu ve havlu kenarları ,dantel ,çarşaf veya kıyafet gibi şeylerin üzerinde ufak sarı benekler ya da nokta öbekleri halinde görülebilir . Sandıktaki eşyalar değerli ve elemeyi olduğu için de temizlerken çok dikkatli olmamız gerekiyor bunun için size en pratik ve fazla malzeme gerektirmeden en ekonomik temizlik taktiklerini paylaşıyoruz.

Sarı Sandık Lekeleri Nasıl Çıkar ?

Sandık lekesinden özellikle danteller de oluşan izlerden kurtulmak için ; ılık suyun içine tuz ve sabun döküp karıştırın. Dantelleri ilk başta bastırın suyun içine iyice batsın . Suyun içinde kalsın daha sonra 1 saat kadar dantelleri bekletin. 

Sarı sandık lekelerinin azaldığını ve geçtiğini görmeye başladığını zaman çamaşır makinasında Maksimum 30°’de ve çok sıkma devri yüksek olmadan yıkamalısınız. Daha sonra yıkadığınız ürünleri sakın kurutma makinasına atmayın ! Doğal yollarla kuruttun : yani balkona veya çamaşır Kurutucu demirleri serin.

Sararmış Danteller Nasıl Beyazlatılır ?

Sarı Sandık lekeler özellikle dantel vb ürünlerde daha çok meydana gelir . Bunu için bir kaba soğuk su koyun ve danteller bu suya bastırın saha sonra üstüne 1-2 paket kabartma tozu dökün . Dökerken dantellerin üzerine gelmesine dikkat edin ! Bunu yaparken kabartma tozunun suda çözüldüğünden emin olmalısınız . Biraz bekledikten sonra dantelleri bu suyun içerisinde hafifçe çitileyin. Daha sonra yine 1 saat kadar sarı lekeli danteller suda bekletin Kumaş ve ya dantelli ürünlerinizi lavabonun içinde nazikçe durulaya bilirsiniz .Ya da çamaşır makineniz de ki en uygun programı seçerek de durulayabilirsiniz . 

Yukarıda daha öncede dediğimiz gibi bu tür eşyaları asla kurutma makinesinde ve ya başka hızlı yöntemlerle kurutmayı denemeyin . Doğal yollarla ürünleri kurutmalısınız . Aksi takdirde deforme olabilir ve ya aynı boyutta kalmayabilir . Yada şekerden tamamen kurtulmadıysanız doğal kurutma yöntemini seçmezseniz lekeleri sabitlemiş yani kalıcı şekilde bırakmış olursunuz .

Sararmış Dantel Temizleme Yöntemi 

Ilık suyun içine tuz veya karbonat ekleyip karıştırın . sandık lekesi çıkana kadar suyun içinde bekleyin ve daha sonra hafif hafif ovalayın .Sizinde bu konuda tecrübeniz veya farklı bir yönteminiz var ise lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin ! Mutlu günler diliyoruz !

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!