Seo Rakip Analiz İşlemleri, Rakip analizi nasıl yapılır?

Seo Rakip Analiz İşlemleri

Arama motorlarında en çok arananlar listesinde olmak Seo rakip analizi ile çok daha kolay. Web sitelerin tanınırlığı ve rakiplerinden daha üstün olması sitenin aranabilir hacminin yüksek olmasına bağlıdır. Web sitenizin arama motorlarından en üst sıralarda olması için uygulanabilecek pek çok seo tekniği bulunmaktadır. Bunlardan birisi de rakip analizidir. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey bu alandaki rakiplerinizin hangi işler yaptığını bilmektedir. Rakipleriniz başarılı olmak için hangi çalışmalar yapıyor, hangi uygulamalardan yararlanıyor ve seo alanında en çok nelere dikkat ediyor? Tüm bunları iyi analiz ederek siz de rakiplerinizin üstün ve zayıf yönlerini takip edebilir ve ona göre kendinize rota çizebilirsiniz.

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

Seo rakip analizi nasıl yapılır peki? Seo rakip analizi yapmak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Sektörü tanıyın. Bu alanda kim neler yapmış, hangi yöntemler uygulayarak arama motorlarından aranır olmuş bunları öğrenin.
  • Rakiplerinizin bu alandaki çalışmalarını inceleyin. Böylece rakiplerinizin bu alandaki artı ve eksilerini görerek kendiniz için en doğru yöntemi bu alanda uygulayabilirsiniz.
  • Rakiplerinizin güçlü olduğu yönleri siz de kendi seo çalışmalarınız için uygulayın. Başarılı olmanın ilkelerinden birisi de başarılı olan insanların hayatlarından örnek almaktır. Bir nevi başarıyı kopyalayarak siz de rakipleriniz gibi seo konusunda uzman ve aranılır kişilerden biri olabilirsiniz.

Rakiplerinizi En İyi Şekilde Tanıyın

Seo konusunda en iyilerden birisi olmak artık hayal değil. Seo rakip analiz çalışmaları sayesinde bu alanda nelerin etkili olduğunu çok kolay öğrenebilirsiniz. Seo konusunda siz de profesyonel olmak istiyorsanız bu alandaki rakiplerinizi en iyi şekilde tanımaya çalışın. Ahrefs’in Keywords Explorer aracı ile seo konusunda potansiyel müşterilerin yapmış oldukları çalışmaları inceleyebilirsiniz. Böylece rakiplerinizin hangi konularda kendilerini geliştirmiş ya da hangi konularda eksik kalmış görebilir ve ona göre kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Arama motorlarında üst sıralarda olmada anahtar kelime seçimi de çok önemlidir. ‘’ Also rank for’’ inceleyerek burada yer alan anahtar kelimelere bakabilirsiniz. Böylece sitenizi yukarılara taşıyacak en güçlü anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz.

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!