By-Pass Valfi Nedir?

By-pass vanası diğer vana modellerine göre farklı bir işlev görür. Peki by-pass vanası nedir? ve ne işe yarar? By-pass vanası sistemde ki pompa basıncının oluşan direncin üzerinde olması durumunda, fazla debinin sistem dönüşüne gönderilmesini sağlayan bir vanadır. Bu sayede oluşabilecek tehlikelere karşı bir önlem alınmış olunur.  

Daire veya bina girişlerinde su sayacı olur. Bu su sayacının iki tarafına düz geçişli vana konulur. By-pass vanası da su sayacı ile ana dağıtım boruları arasına konulan vanadır. Sayaçların değiştirilmesi anında yapının suyunun kesilmemesini sağlar.  

By-Pass Valfi Önemi Nedir? 

Ayarlanabilir vanalar, ısıtıcıyı by-pass etmek ya da ısıtıcının çalışmasına izin vermek için içinden geçmek amacı ile kullanılır. Ayrıca termostatik radyatör vanalarının kapatması ile sistemde fazla basınç oluşur. Bundan dolayı otomatik by-pass vanası termostatik radyatör vanalarının ses yapmasını önler. 

Otomatik by-pass vanası, su basınç geçişine bağlı olarak ısıtma devrelerinde su akışını kontrol eder. Boylere giden debiyi ve diğer su yolları kapalıyken sirkülasyon basıncını limitler.  

By-Pass Bağlantı Kollektörleri Ne İşe Yarar? 

By-pass ısıtma tesisatlarında pompanın da bulunduğu kollektör grubuna bağlanır. Yakıtlı kazanlarda elektrik kesintisi sonucu by-pass ile önlem alınır. Pompaların çalışmaması hâlinde, sıcaklık yükselerek kazanın tehlike oluşturmasına sebebiyet verebilir. Bunun yaşanmaması adına by-pass kullanılır. By-pass bağlantı kollektörleri kurulurken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunuyor. Bunlar; by-pass çapı ana boru hattının çapından daha az olmalı, yapıldığı malzemeye bağlı olmak üzere by-pass montajı kaynak yardımı ve bir kuplaj bileşiği aracılığı ile gerçekleştirilebilir. By-pass oluşan kireç, tortu sebebi ile plastik aksamın kırılması veya yayının bozulmasıyla arızalanabilir. Bunu kolay yoldan; kombinin ses yapmasından ve düşük basınçta sıcak suyu çalıştırmamasından anlayabilirsiniz. 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!