Yaz Okulu Nedir ? , Yaz Okulu Üniversite

Yaz Okulu Nedir ? , Yaz Okulu Üniversite

Yaz okulu fakülte yani asıl üniversiteler için kullanılan bir terimdir. Üniversitelerde güz dönemi ve yaz dönemi varıdr. 2 farklı eğitim dönemi olarak düşünebilirsiniz. Güz dönemi normal tüm okulların eğitim öğretim dönemi ile paralel ilerler . Güz döneminin bitiminde yaz okulu başlar.

Yaz okulu : güz döneminde mezun olmanızı engelleyen,  kaldığınız , başarısız olduğunuz ya da kredinizi doldurmadığınız için mezun olamaya bilirsiniz.Üniversiteden mezun olabilmek için belirli bir kredi ve not ortalamasını tutturmanız gerekir .Öğrenciler bir dönemde başarısız olduğu bir dersi diğer yıl aynı dönemde alabilmektedir. 

Ayrıca şunu belirtmeliyiz ki yaz okulları genellikle paralı olur. Geçemediğiniz ders başına harç yatırmanız gerekir. Bu durum özel üniversitelere ve devlet üniversitelerinde para miktarları çok farklılık gösterebiliyor. 

Örgün olarak devlette para vermeden okusanız bile yaz okuluna başvuru yapacaksanız harç parası ödemeniz gerekir.

Yaz Okulu Nedir  Kimler Başvurabilir ?

Yukarıda anlattıklarımızı pekiştirmesi ve daha da açıklayıcı olabilmesi için  bir örnek ile açıklayalım bu durumu .

2022 yılı güz döneminde bir dersten başarısız olursa ,dersi veremez geçemez ise  bu dersi 2023 yılı güz döneminde alabilmektedir. Yani bir sene sonraki dönem de derslerine ek olarak eklenebilir. 

 Bir yıl sonunda yaz ve güz döneminde başarısız olunan derslerin tekrardan alındığı döneme verilen isimdir. Öğrenci yaz okulunda başarısız olduğu derslerden geçerse bir daha aynı dersi almayacaktır.

Yaz Okulu Ne Zaman Başlar ?

Yaz okulu ; Haziran ayında başlar ve Ağustos ayında biter tam net tarihi üniversitelerinin öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz. Her üniversite farklı bir tarihte yaz okulunu açıp bitirebilmektedir. Öğrenci işlerinin açıklayacağı takvimi takip etmeniz gerekir.

Yaz Okuluna Kimler Gider ?

  1. Dersten geçemeyip ; kalanlar ,
  2.  Not ortalaması mezuniyet için yeterli olmayanlar,
  3. Ders notunu ve ortalamasını yükseltmek isteyenler.

 

Yaz Okulunda, bir öğrenci toplam 14 (on dört) saati aşmamak üzere en fazla  4 (dört) ders alabilir. 

Ayrıca yaz okulunun birçok avantajı vardır : Yan dal ve ikinci anadal programlarına kayıtlı öğrencilerin bu programları yürütmelerinde kolaylık sağlayabilir.

Sizinde bu konuda düşünceniz ve ya yorumunuz var ise yorum yapmaktan çekinmeyin . Mutlu günler dileriz !

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!