Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle kadınların daha çok önem verdiği saç bakımı evde nasıl yapılır? Saçlar için en doğru bakım rutini nasıl olmalıdır? gibi soruların cevabına gelin birlikte bakalım. 

Saç bakımı da tıpkı cilt gibi kişiden kişiye değişmektedir. Saçların yapısına, yağlı ya da kuru olmasına göre bir bakım rutini uygulanmalıdır. Pahalı saç bakım ürünleri kullanmadan, kuaföre gitmeden de bazı noktalara dikkat ederek kendi bakım rutininizi kendiniz oluşturabilirsiniz. İşte evde saç bakımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler;  

Şampuan Seçerken Dikkatli Olun! 

Saç bakımı için şampuan seçimini yaparken saçınızın neye ihtiyacını olup olmadığını bilerek doğru bir seçim yapılmalıdır. Saç dökülmesi probleminiz varsa ona göre ya da kepek sorununuz varsa ona göre şampuan seçilmelidir. Bunların yanı sıra şampuan alırken içeriğine de mutlaka bakılmalıdır. Doğal ve temiz içerikli şampuanlar tercih edilmelidir. 

Suyun Sıcaklığını İyi Ayarlayın! 

Saç köklerinin sağlığı için duş esnasında su sıcaklığının iyi ayarlanması gerekiyor. Çok sıcak suyla saçlarınızı yıkadığınızda saç dökülmesi artacaktır. Bu sebeple su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalı, ılık olarak ayarlanmalıdır. Sıcak suyla duş almayı seviyorum diyorsanız da saçlarınızı yıkadıktan sonra da olsa en son bir soğuk suyu saçlarınıza dökün. Bu da yine saç dökülmesinin önüne geçecek ve yağlanmayı azaltacaktır.  

Saçlarınızı Nemlendirin! 

Saçın nemsiz kalması kırıkları artıracağı gibi görünümünü de olumsuz yönde etkiler. Kimsayal içerikli ürünler yerine doğal badem yağıyla saçlarınızı neme doyurabilirsiniz. Badem yağı, saçları güçlendirir, hızlı uzamasını sağlar, nem ve dolgunluk katar, saça şekil vermeyi de kolaylaştırır.  

Beslenme Düzeni! 

Saçlarınızın tüm bakımını düzenli bir şekilde yapıyorsanız ancak istediğiniz sağlıklı görünümü elde edemiyorsanız beslenmenize de dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü ne kadar bakım yaparsanız yapın kötü beslendiğiniz sürece olumsuz etkileri saçlarınıza da yansıyacaktır. Fast food’ dan ve diğer sağlıksız gıdalardan olabildiğince uzak durarak daha sağlıklı beslenmeye başlamalısınız. Aynı zamanda günlük bol su tüketmeye de özen göstermelisiniz. 

Saç bakımı için tüm bunları rutin haline getirirseniz kısa sürede uzun vadeli sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.  

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!