BAKIM REHBERİ: GÜNLÜK BAKIM RUTİNİ NASIL OLMALI ?

BAKIM REHBERİ: GÜNLÜK BAKIM RUTİNİ NASIL OLMALI ?

 

  Kendine bakmayı seven, bundan keyif alan herkesin mutlaka bir günlük bakım rutini mevcuttur. Ancak bunu tam olarak nasıl oluşturacağını bilmiyorsan doğru yerdesin. Her gün, çok basit ve pratik yöntemlerle bakımlarını tamamlaman son derece kolay. Gelelim neler yapılmalı sorusunun cevabına.

 

  Gün içerisinde, hava kirliliği, çevresel faktörler gibi bir çok sebeple cildimiz kirlenmeye, gözeneklerinin kapanmasına son derece müsait bir hale geliyor. Bunun farkında olmasak da kirlenen cilt, yağlanan saçlar bakımsız bir görüntüye zemin hazırlıyor. Bakımlı olabilmek ve görünebilmek için rutin bir bakım temposu oluşturmak şart. Aslında bakım temposu dediğimiz çok kısa süreli pratik adımlar ve bunları alışkanlık haline getirmenin kişiye çok yararı var.


  • Öncelikle sabah ve akşam temiz bir ciltle kendinizi hazırlayın. Bu bakımın ilk adımıdır. Akşam yatmadan makyajınızı, cildinizdeki günün etkisiyle oluşan kalıntıları temizleyip geceye nefes alan bir ciltle başlayın. Sabahları da aynı temizliği yapmayı ihmal etmeyin. Bunun için cilt temizleme köpükleri, jelleri, makyaj kalıntıları için yağ bazlı temizleyicileri kullanabilirsiniz.

 

  • Temizlik sonrası tonKi kullanımını herkes ihmal eder. Oysa atlanmaması gereken bir adımdır. Gözeneklerin daha sıkı olması ve cildin gergin durması için cildi besleyen bir tonla kullanımı çok yararlı olacaktır. 

 

  • Cilt tipinizi iyi analiz edin. Kuru bir cilde sahipseniz jel formundaki temizleyicilerden uzak durun. Cildinizde kızarıklık ve hassasiyet mevcutsa buna yönelik ürünlerden destek alın. Sivilce ve akne sorunu yaşayan çok yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı ürünler tercih edin ve akneye yönelik bir tedaviye başlayın. Cilt lekeleriniz varsa bunlar için de size uygun bir serum seçerek sonuç alabilirsiniz.  Güne başlamadan yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanmayı da ihmal etmeyin. Cilt lekelerini besleyen faktör güneştir.

 

  • Saç bakımının da önemi çok fazla. Çünkü saç kişinin çerçevesidir ve ne kadar bakımlı olursa o kadar iyi bir görünümü olur. Çok kuru saçları nemlendirmek için içeriden ve dışarıdan kullanılabilecek çeşitli ürünler mevcut. Bakım kremleri, yıkama sonrası serumları saçın yapısını da besleyen önemli bir destek. Fazla ısıya maruz bırakmamak, sert tarama işlemi yapmamak da kuru saçların kolay kırılmasını önleyecek ve uzun vadede sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Eğer yağlı ve ince telli saçlara sahipseniz, onları yağlanmaya karşı şampuan ve bakım ürünleriyle desteklemelisiniz. Mutlaka hacimli saçlara sahip olmak için üretilmiş ürünlerden faydalanarak hem iyi görünmelerini, hem de yağlı yapısından uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!