Vücut Tipine Göre Doğru Kıyafet Seçimi

Vücut Tipine Göre Doğru Kıyafet Seçimi

Her bireyin özellikle de sosyal aktivitesi fazla olan, iş hayatında aktif çalışan bireylerin kıyafet seçimi oldukça önemlidir. Mutlaka görünüşüne dikkat eden  biriyseniz, zevkli seçimler yapmanız muhtemel ancak bezen sadece beğenilerimiz doğrultusunda seçimler yapıp Vücut tipimizi göz önünde bulundurmadan alışveriş yapıyoruz. Hangi vücut tipinde olduğumuzu bilmek,  ona göre tercihler yapmak olduğumuzdan daha iyi görünmemize katkı sağlar. 


 

Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Vücut tipleri dört bölüme ayrılır. Bunlardan birincisi  armut tipi vücut yapısıdır ki gövdenin üst kısmı inceyken kalça vs basen kısmı daha geniştir. Genellikle dar omuzlar ve ince bir bel yapısı vardır. Bu vücut tipindeki kişilerin kıyafet seçerken dikkati üst bölgeye yöneltmesi gerekir. Çoğunlukla V yakalı kıyafetler omuz kısmının  vücutla orantılı görünmesini sağlar. Alt gövde için ise çok geniş olmayan A kesim dediğimiz formda kıyafetler tercih edilmelidir. 

İkinci vücut tipi ise elma ya da portakal vücut tipi diye tabir edilen, üst bedenin alt bedene kıyasla daha geniş olduğu vücut tipleridir. Bu vücut tipinde bacaklar genellikle üst gövdeden çok incedir ve kıyafet seçerken dikkati oraya vermek gerekir. Üst gövdeyi kapatan fakat bacakları ön plana çıkaran kısa etek vb formda kıyafetler her zaman daha düzgün görünmemizi sağlar. 

Üçüncü vücut tipi ise kum saati vücut tipidir ki en ideal görünüme sahip kişiler bu yapıdadır. Bu vücut tipine sahip insanlar genellikle her giydikleri kıyafetle bütünleşir gibi görünseler de odak noktası ince bel bölgesi olmalıdır. Bel bölgesini ortaya çıkaran kıyafetler daha ön planda ve estetik bir görünüm sağlar. 

Dördüncü vücut tipi ise dikdörtgen vücut formudur ki bu kişiler de genellikle orantılı bir yapıdadır ancak bel bölgelerinde bir oyuntuya sahip değillerdir. Bunun dezavantajını hissettirmemek adına o bölgeyi daha ince gösterecek kemer vb aksesuarlarla kıyafetlerini tamamlamaları en uygunu olacaktır. 

Bu bilgiler ışığında sizler de daha orantılı bir vücut görünümü elde edebilir ve daha fit görünebilirsiniz. Çeşitli parçaları bir araya getirmekten korkmayın. Denemeler yapmak size iyi görünmeniz  konusunda artılar katar ve siz de istediğiniz görünümü bu sayede elde edebilirsiniz.

 

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!