EĞİTİMDE MOTİVASYONUN ÖNEMİ

EĞİTİMDE MOTİVASYONUN ÖNEMİ

  Eğitim – öğretim hayatın her noktasında karşımıza çıkan, bir kısmı bebeklikten başlayıp yetişkinlikte de bizimle beraber olan iki kavram. Öğretim okullarda verilen teorik bilgiler iken eğitim hayatın tam merkezinde ve uygulamalı olarak edindiğimiz bilgiler bütünüdür. Ancak ister eğitimde ister öğretimde olsun, birey için esas olan o konuyu öğrenmeye karşı duyduğu ilgidir. İlgiyi oluşturmak ise bazen kişiye bağlıdır, bazen de çevresel faktörlere. 

 

  Bazı insanlar ihtiyacı olan motivasyonu, güdülenmeyi kendilerine sağlayamazlar. Özellikle çocuklara çok basit bir toplum kuralını uygulamak bile zor gelir. Oysa onun bir kuraldan ziyade yapıldığında bizi de mutlu edeceğini örneklendirerek ifade etmek, o davranışı yapmasına teşvik etmek olur. Kaldı ki eğitim süreçlerinde hepimiz ilgi alanımız olmayan konuların bizim işimize yaramayacağını düşünmüşüzdür. Düşük motivasyonla başlanan her iş gibi eğitim de bu yüzden yarım kalabilir. Bunun olmaması için neler yapmalıyız? Nasıl eğitim sürecinde motivasyonumuzu yüksek tutabiliriz? Öğrenme arzumuzu nasıl kamçılayabiliriz? 

  

  Sevilmeyen bir konuyla karşılaştığımızda, o konuyla ilgili bir plan çıkarmak ve öğrenmek için keyifli, pozitif bir çalışma ortamı yaratmak önemli. Öğrenmenin bir defa gerçekleşmesi bile keyiflidir ve sizi daha çok öğrenmeye iter. Kendinize öğrenemediğinizi hissettiğiniz an bununla ilgili asla mazeret üretmeyin. Yeni öğrenme yöntemleri bulun ve işinizi kolaylaştırarak yapmayı deneyin. Bu azalan özgüveninizi de tazeleyecektir. Çalışırken elde ettiğiniz başarıyı kimsenin başarılarıyla kıyaslamayın. Siz, motivasyonunuzu yüksek tutmaya çalışarak yapabildiklerinizin tadını çıkarın. 

 

  Çok fazla keyif almadığınız öğrenme konuları için işbirliği yaparak öğrenme yoluna gidin. Sevdiğiniz dostlarınızla bir araya gelerek ortak bir paydada buluşup çalışmayı deneyin. Denemeler her zaman yeni keşifler ortaya çıkarır. Sizin de öğrenme aşamasında alacağınız keyfi keşfetme konusunda önünüze bir fırsat çıkmış olabilir. Bunu değerlendirmeyi kim istemez? 

 

  Merakınızı hep canlı tutmaya gayret gösterin. Hiç beklenmedik konularda başarı gösteren insanların %90’ı iç güdüleri ve meraklarını harekete geçirmekle başlayıp büyük başarıların kahramanı olmuşlardır. Her şeyden önce yaptıklarınızın kendiniz için olduğunu sakın unutmayın.

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!