GÜZELLİK KAYGISI VE NEDENLERİ

GÜZELLİK KAYGISI VE NEDENLERİ

  Güzellik kavramı çoğunlukla kadınlarla bütünleşmiş ve onlara atfedilen bir kavram. Bundan ötürüdür ki özellikle bizim toplumumuzda güzellik algısı diye bir durum söz konusu. Güzellik kişiden kişiye değişen öznel bir konu olsa da, bazı genel geçer kabul görmüş normları içinde barındırıyor. 

 

  Değişen günümüz koşullarının insanları birçok konuda etkilediğini biliyoruz. Son derece gelişmiş ve hala kendini yenilemeyi sürdüren estetik operasyonlar, artık daha genç yaşlarda bile tercih edilir durumda. Bunun nedeni, medyanın, televizyon dizilerinin ve sosyal medyanın kişilerde bıraktığı etki. Kadın erkek hepsini tek kalıp olarak ele alan bu sistem artık sosyal çevreleri de ele geçirmiş durumda. Erkeklerin hep aynı kilo ve fiziki yapılarda olması, kadınların aynı simetrik yüz hatlarında ve dolgun dudaklara, ince vücuda sahip olması gibi daha bir çok özellik sanki her bireyde olmalıymış gibi bir algı yerleştirildi. Bu durum kişilerde güzel olma / olamama kaygıları yaratmaya, insanlarla olan birebir ilişkilerden kaçınmaya sebep olmaya başladı.


  İnsanların ikili ilişkilerinde ve sosyalleşmelerindeki iyi iletişimi sağlayan en önemli faktör özgüvenleri, kendilerine has özellikleridir. Ancak kişide kendini diğer insanlarla kıyaslama gibi bir davranış başladığı an beğenilme ve güzellik kaygısı da başlamış demektir. Bu kaygı bozukluğunun oluşması sadece size zarar vermez, çevrenizi de etkilemeye başlar. Sizi mutsuz bir yaşantıya, memnuniyetsizliğe ve belki elinize geçen ilk fırsatta kendiniz için yanlış adımlar atmaya iter. 

 

  Toplumsal beklentiler arasına giren güzellik artık bir ihtiyaç gibi servis ediliyor bizlere. Tüm reklamlarda rol model alınan ünlü insanlar, olması gereken güzellik standartlarını gözler önüne serercesine bir role bürünüyorlar. Oysa kişinin ikili ilişkileri ve sosyal çevresinde gördüğü değer güzellikle alakalı değildir. Ne kadar kendiniz olduğunuzla alakalıdır. Siz kendinizin farkında olun ve estetik kaygısına kapıldığınızı hissediyorsanız bu kaygının altında yatan nedenleri gerçekçi bir bakış açısıyla değerlendirin. Eğer hayatınızı altüst edecek kadar etkiliyorsa da profesyonel bir desteğe başvurun. Sonuncusu ve en önemlisi kendinize güvenmekten, size özgü özelliklerinizi, güzel taraflarınızı çevrenize ışık saçarak yansıtmaktan kaçınmayın. 

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!