Adet Söktürücü İlaç İsimleri , Reçetesiz Adet Söktürücü İlaç

Adet Söktürücü İlaç İsimleri , Reçetesiz Adet Söktürücü İlaç

Adet Söktürücü ilaç seçeneği günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir. Adet kanaması hormonlar sonucu oluşur. Bu hormonlar stres , seyahat , tatil , vs. gibi birçok etmen etkilidir. Kimi zaman kadınlar regl dönemi gelse bile kanama yaşamaz. Doktor onayı ile bu ilaçlar kullanılmaya başlanabilir.

Adet söktürücü ilaç gereksinim haline gelebilmektedir. Yine de siz arzunuza göre doktorunuza danışmadan ilerlememenizi öneririz. Aksi takdirde ilerleyen dönemler de bunun olumsuz etkisini de görebilirsiniz. Regl döneminin aksaması kanama olmaması vücutta değişik ruh hallerine sokabilir, şişkinlik yapabilir , ağrı yapabilir. Huzursuz bir dönemdir kısacası .

Adet dönemi hakkında bu sitemizde ki ilk yazımız ilerleyen günlerde daha fazla yazı paylaşacağız .

Adet Söktürücü İlaçlar Ne İşe Yarar ?

Regl söktürücü ilaçlar ve ertesi gün hapını kesinlikle kullanım açısından aynı etkiyi verdiği gibi bir yanlışa sakın düşünmeyin. Bunu önceden belirtelim.

Makalemizin başında regl kanamasının belli hormonlardan dolayı yaşandığı yazmıştık bu olayı size kısa ve öz biçimde anlatalım. Östrojen ve progesteron hormonlarına bağlıdır. Bu iki hormondan östrojen bedende yüksek ise kanamanın görülmediği başka bir deyişle adet yarıyılının olmadığı zamanı kapsar. Şayet progesteron hormonu yüksekse kanamanın olduğu başka bir deyişle adet görülen zamandır. Bu duruma göre östrojen hormonunun düşük olması gerekir ki kanama gerçekleşsin. Bu hormon düzenlemesi için regl söktürücü ilaçlar kullanılır.

Adet Söktürücü İlaç Reçetesiz , Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir ?

Eczaneden reçete olmadan satın alabileceğiniz yukarıda anlattığımız özelliklere sahip regl söktürücü ilaç isimlerini sizlerle paylaşıyoruz. Hem tablet ve darje formunda hapları hemde iğne formundaki ilaçları belirterek yazacağız.

  1. Tarlusal 5 mg Tablet : Hem regl düzenini sağlar hem de  adet görememe, adet dönemi haricinde rahim kanamalarıyla karşılaşma gibi sağlık sorunlarını tedavi etmeye çalışmaktadır. 
  2. Lutenyl 5 mg Tablet : progesteron hormonu salınımını arttırır ve regl düzenini sağlar.
  3. Duphaston 10 mg Tablet :Adet döneminde çok şiddetli sancı çekenlerin sık kullandığı bir ilaçtır. Hemde adet döneminin düzenlemesi sağlar.
  4. Cyclo-Progynova Draje : hormonal sağlık sorunlarıyla karşılaşan kadınların sıklıkla kullandığı adet söktürücü ilaçlardan birisidir.

Adet Söktürücü İğne Var Mıdır ?

  1. Progeston 50 mg (iğne) : Hap , tablet , kapsül gibi ilaçları kullanamayan mide problemleri yaşayanlar için en iyi alternatif iğnedir.  Hem daha hızlı etki gösteren yukarıdaki ilaçlarla aynı etkiyi gösterir  tek farkı iğne formunda olmasıdır. Hamileleik şüpheniz var ise önce hamilelik testi yaptırın. Eğer gebe iseni doktorunuza danışmadan vücudunuza en ufak bir ilaç bile kullanmamalısınız.

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır ?

  •  En önemli bir konu olan şunu belirtmeliyiz. Bu ilaçlar hormon salınımı yaptığı için kişiye özel kullanım ve dozda olmalıdır . Bunu en iyi doktorunuz bilir. Hekiminize danışmadan kullanmamanızı öneririz.
  • Ayrıca yeni doğum yapan kadınlar 12 . 18 hatta 24 aya varana kadar düzensiz regl süreci olabilir . Bu normal bir durumdur , panik olmayın ve hemen ilaçlara başvurmayın özellikle emziriyorsanız çok dikkatli olmanız gerekir.
  • Emzirme sürecinde kullanırsanız aslında sorun yaşamazsınız tek sorun doğru dozda ilaç kullanmanızdır. Bu yüzden doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
  • Bu ilaçlar ile düşük yapmayı tetiklemez ve yaptırmaz.

Bunlar dışında bu ilaçları kullanımını bitirdikten sonra 3 ve ya 5 gün içerisinde genellikle regl kanaması  gerçekleşir. En geç 10 gün içerisinde kanama görülmektedir.

Sizinde bu konuda düşünceniz ve ya sorunuz var ise yorum yapmaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler dileriz !

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!