Palyatif(Özel Bakım) Nasıl Yapılır?

Palyatif(Özel Bakım) Nasıl Yapılır?

Yatağa kısmen ya da tamamen bağımlı olarak geçiren hastalara sunulan bakım hizmeti Palyatif(Özel Bakım) olarak adlandırılır. Bu tip durumda olan hastalar için hastanın durumuna göre bakım tedavileri uygulanmaktadır. Fiziksel ve psikolojik bakım tekniklerini içeren bakımda hastaların soysala yaşama adapte olmalarını kolaylaştırmak adına profesyonel olarak çalışmalar yapılmaktadır.

Özel bakım gereksinimi duyan hastalara verilen hizmetler arasında saç bakımı, tırnak bakımı, genital bölge de dahil olmak üzere tüm vücut bakımı ve ayrıca psikolojik destekleri de içeren bakım hizmetleri verilmektedir. Bu alanca uzman güler yüzlü ve uzman personeller aracılığıyla özel bakım hizmetleri ayrıcalıklı olarak verilir.

Özel Bakım Hizmetleri Neleri İçerir?

Özel bakıma muhtaç olan hastaların yaşamlarını kolaylaştırmak adına özel bakım hizmetleri alanında uzman kişilerce verilir. Bu hizmetler kapsamında yer alan çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Özel bakıma muhtaç olan hastanın her türlü bedensel temizlik ihtiyaçlarının giderilmesi,
  • Fiziksel hareket kabiliyetlerini arttırmak adına fizik tedavi işlemleri,
  • Tıbbi yardıma gereksinim duyan hastalara uzman hekim eşliğinde gerekli bakım desteğinin verilmesi,
  • Hastanın psikolojisini düzeltmek adına uzman psikologlar eşliğinde hastaya gerekli desteklerin verilmesi gibi daha pek çok çalışma özel bakım hizmetleri arasında yer alır. Hastanın yaşama sağlıklı bir şekilde tutulması ve moralinin kazandırılmasına adına tüm bu hizmetler uzman personeller aracılığıyla yapılır.

Özel Bakım Hizmetleri Aksatılmadan Yapılmalıdır

Özel bakım hizmetleri bu alanda ihtiyaç duyulan kişilere aksatılmadan verilmelidir. Gününün önemli bir bölümü kısmen ya da tamamen yatakta geçiren hastalar hem bedensel hem de psikolojik olarak olumsuz yönde bu durumdan etkilenmektedir. Hastanın eski sağlığına kavuşması için gerekli sağlık hizmetlerinin zamanında ve doğru şekilde yapılması gerekir. Aksi durumda hastanın durumu daha da kötüye gidebilir. Tedavisi bu alanda doğru ve düzenli şekilde yapılan hastalarda gözle görülür şekilde düzelme sağlanabilir. Bu alanda hizmet almak isteyen kişiler uzman kişi ve yerlerle irtibata geçebilirler. Vakit kaybetmeden evde ya da klinik ortamında hastanın özel bakım gereksinimlerinin uzmanlarca karşılanmasına destek olunmalıdır. Gerekli girişimlerin bu alanda yapılması önemlidir.

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!