Ruşur Taşı ( Sefitab) Nedir ? Ruşur Taşı Kullanımı

Ruşur Taşı ( Sefitab) Nedir ? Ruşur Taşı Kullanımı

İnsan cildi, zaman içerisinde bazı nedenlerden dolayı yıpranmaktadır. Koltukaltı kararmaları, güneş lekeleri, cilt lekeleri, doğum ile yaşlılık lekeleri bunlardan bazılarıdır. İranlıların hamam kültüründe bulunan ruşur taşı cilt beyazlatmada moda halini aldı. İşte cilt beyazlatmada kullanılan ruşur taşı (sefitab) nedir, nasıl kullanılır? Bunun hakkında bütün bilgiler bu yazımızda. Ruşur taşı İranlı kadınların ciltlerini beyazlatmada ve cilt temizliğinde kullandığı bir temizlik irinidir. Günümüzde ruşur taşı Türkiye’de de popüler hale geldi. Ruşur taşı doğal olarak üretilmektedir.

Dikkatinizi çekebilecek diğer yazılarımız aşağıda listeliyoruz. Başlıklara tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz. 

  1. En İyi Doğal Saç Bakım Ürünleri
  2. Pirinç Maskesi Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir ?

  3. Kalçadan Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim ?

  4. Adet Söktürücü İlaç İsimleri , Reçetesiz Adet Söktürücü İlaç

  5. Kükürt Sabununun Faydaları

Ruşur Taşı (Sevitab) Nedir?

Ruşur taşı çok eskilerden beri İran’da kullanılmakta ve İran hamam kültüründe önemli bir yere sahiptir. İran’da bulunan sevitab mağarasından doğal olarak elde edilen ruşur taşı ciltteki kararmalarda ve cilt üzerinde bulunan lekelerin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Cilt temizliğinde önemli bir yere sahip doğal bir üründür. İran Hamam kültüründe kadınların güzellik sırrı olarak bilinir. Ruşur taşı, tebeşire benzemekte ve özellikle ciltteki ölü derileri yok etmede kullanılan çok eski bir formüldür.

Ruşur Taşının Yararları

Cilt sorunlarını ortadan kaldırmak için çok eskilerden beri kullanılan ruşur taşı İran’nın sevitab mağarasından çıkarılmakta ve doğal mineral ile yağlardan oluşur. Ruşur taşının çok yararı bulunmakta ve bu yararlar şunlardır:

•             Ruşur taşı cildin beyazlatılmasında en büyük temizlik ürünüdür.

•             Ciltte bulunan koyu lekelerin çıkarılmasında çok etkilidir.

•             Yara izlerini yok edici özelliği bulunur.

•             Ciltte bulunan sivilcelerin yok olmasını sağlar.

•             Masaj yapılarak kullanılması sonucunda insanı sakinleştirir.

Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Ruşur taşını uygulayacağınız zaman vücudunuz nemli ve ıslak olması gerekir. Islak ve nemli olan cilt için ruşur’u bir miktar elinize alıp yüzünüze sürün ve 1 dakika kadar bekleyin. Elinizle masaj yaparak ovalayınız. Ruşur ile temizlenen cildinizi su ve sabunla beraber yıkayın. Ruşur taşını vücuda uygulamanızda aynı işlemi yapmalısınız.

Genellikle kullanımında banyodan sonra yapmanız vücudunuzdaki gözeneklerin açılması ile yarar sağlayacaktır. Sivilcelerinizin ya da yara izleriniz duştan sonra daha yumuşak hale gelecek ve ruşur taşı sayesinde yok olmasını sağlayacaksınız.

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!