Salon Çiçekleri ve İsimleri  , Salon Çiçekleri İsimleri

Salon Çiçekleri ve İsimleri  , Salon Çiçekleri İsimleri

Salon çiçekleri ve isimleri hakkında sizlere harika bir yazı derledik. Salon çiçekleri hem uygun fiyatlı hem de baktıkça insanın içini açan en güzel ve alternatif dekorasyon ürünüdür aynı zamanda. Hem evinize hem gözünüzü hem de ruhunuza güzellik katar. 

Salon çiçekleri maliyet açısından da diğer toz toplayan dekorasyon objelerine göre daha makul kalıyor elbette. En popüler iç mimarlar , TV programlarında ki dekorasyon içerikli yayınlara baktığınızda bile son dokunuşu çiçeklerle yapıyorlar.

Not olarak şunu söyleyelim bahar temizliği zamanında dış saksılardaki tüm pütürcükleri iyice arının. Zira kaplar mantar ve hastalık yapıcı mikrop barındırıyor olabilirler. Yeterince sulayın ve gübreleyin. Nemli toprağa daldıracağınız gübre çubuklarıyla nebatlar birkaç hafta süresince en iyi biçimde yiyecek alırlar.  Güneş çok yönlü vuruyorsa, cam kenarına gölge yapın ki çiçekler güneşten yanmasın Kış aylarından sonra güneşe tekrar alışmaları gerekir.

En Popüler 8 Salon Çiçekleri ve İsimleri 

1- Antoryum

Bu çiçek direk güneşe maruz bırakılmaz ama ışık almayan bir evde iseniz bu antoryum yetiştirmeniz sağlıklı olmaz. Yaprakları gibi ışık sever . Güneşin filtrelenmiş ışıkları ile haftalarca süren kalp şeklindeki çarpıcı kırmızı veya pembe çiçeklerine size gösterebilir. 

2- Telgraf Çiçeği 

Sarkan çiçek seviyorsanız en güzel türlerden biri telgraf çiçeğidir. Çiçeğin ana yaprak rengi mordur fakat beyaz ya da pembe şerit  çizgiler geçer . Yerde yada bir masa üstünde değilde asarak yetiştirmenizi öneririz. Ayrıca Yapraklarını çok dökülen bir çiçek değildir.

3- Orkide ( Phalaenopsis )

Orkide hem en çok hediye edilen hem de en çok salon bitkisi olarak sevilen çiçeklerden biridir. Bakımı açısından diğerlerine göre biraz daha zahmetlidir. Orkide diğer bir adıyla Phalaenopsis aydınlıktan hoşlanır. Eğer çiçeğinizin yaprakları koyu yeşil ise çiçeğinin yerini değiştirip daha fazla ışık alan bir yere koymanız gerekir. Sarımsı ya da kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir.

Salon Bitkileri Nelerdir ?

4- Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni diğer bir adı Nephrolepis Exaltata diye bilinir. Özellikle nemli ortama daha iyi uyum sağlar ve sever . Gelişim döneminde bolca sulamalısınız. Kış aylarında ise daha az su vermeniz yeterli olur. 

5 - Atatürk Çiçeği 

Atatürk çiçeği diğer adı  Euphorbia Pulcherrima’dır. Kırmızı ve yeşil rengi insanı adeta büyüler . Doğrudan güneş ışığında kalmaması gerekir.  İlkbahar ve yaz aylarında bolca sulama yapmanız bitkinin güçlü olmasını sağlar. 

6- Kurdele Çiçeği

Bu çiçeği de telgraf çiçeği gibi bir askıda yetiştirmeniz daha sağlıklı olur. . Parlak ışığı tercih ederler ancak düşük ışığa uyum sağlarlar. Bu yüzden tam bir salon çiçeği diyebiliriz. Özellikle sarkan yaprakları sayesinde odanıza renk katacağınıza emin olabilirsiniz. 

İç Mekan Bitkileri Nelerdir ?

7 - Kalanşo

Hemen hemen her evde görülen en güzel bitkilerden biridir. Kalanşo diyoruz ama diğer bir adı Kalanchoe diye geçer . Şubat-Mayıs ayında açan çiçekleri açar. Bakımı oldukça kolay bir çiçektir. toprağın nemli olmasına dikkat edin ve çok fazla sulamayın.  Işığı sever ve soğukta durmayı sevmez ; sıcak ortamlara daha uyumludur.

8- Kaktüs

Kaktüs özellikle son yıllarda oldukça rağbet gören bir bitki haline geldi . Çiçek bakımı en zahmetsiz olandır diyebiliriz.  ilkbahar ve yaz aylarında hava sıcak olduğu için biraz daha fazla sulama yapılabilir. Toprak nemi kontrol edilerek çok sık olmayacak şekilde sulama periyodu belirlemeniz gerekir .

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!